O tym, że benefity pozapłacowe cieszą się coraz większą popularnością świadczyć może fakt, że największy gracz na rynku, oferujący system kart sportowych, zanotował rekordowe zyski już na początku tego roku. W pierwszym kwartale 2015 r. liczba kart sportowych Benefit Systems wzrosła do 568 tys. To właśnie wpływ ze sprzedaży tych kart, znacząco zwiększył budżet firmy. Co więcej, estymacja na kolejne miesiące roku pozwala sądzić, że trend ten nie tylko się utrzyma, ale również znacznie wzrośnie. Czy podobne zjawiska możemy traktować jako istotny zwiastun zbliżających się zmian?

Powszechny standard?

Czy jednak faktycznie bonusy pozapłacowe stają się w Polsce standardem? Niestety, tego typu system motywacyjny pracownika wciąż nie jest powszechną praktyką. Na podobne rozwiązania decyduje się niecała połowa firma w Polsce, przy czym w większości nie są to rozbudowane pakiety benefitów.

Analizując poszczególne województwa, dostrzegamy pewną nierówność jeśli chodzi o popularność świadczeń pozapłacowych. Bliskość dużych, rozwijających się miast nie pozostaje tu bez znaczenia: to one gromadzą zarówno największy kapitał dużych firm jak i najbardziej wymagającą pod kątem benefitów grupę pracowników: wykwalifikowanych specjalistów. Najczęściej na bonusy pozapłacowe można liczyć w województwie mazowieckim, dolnośląskim, małopolskim oraz warmińsko-mazurskim. W województwie świętokrzyskim z kolei, na świadczenia pozapłacowe decyduje się najmniej pracodawców.

Co nas motywuje?

Wśród najbardziej popularnych benefitów wyróżnić można prywatną opiekę medyczną i ubezpieczenia na życie. Jeśli chodzi o świadczenia tego typu, to powoli stanowią one pewien standard. Z kolei o wiele rzadsze bonusy takie jak opłacone posiłki czy dofinansowanie przedszkola, wciąż stanowią dla większości Polaków sferę marzeń, pomimo faktu, że ten typ wynagrodzenia cieszyłby ich wyjątkowo mocno. Najrzadszym typem benefitów są programy emerytalne, przysługujące zaledwie kilku procentom polskich pracowników.

Rewolucja systemu motywacyjnego?

Niezależnie od stanu faktycznego, potrzeba realizacji tego typu systemów motywacyjnych jest coraz większa, wprost proporcjonalna do wymagań pracowników. W związku z tym, że oczekiwania te są coraz wyższe, współczesny pracodawca powinien poważnie przemyśleć opcję wprowadzenia bonusów pozapłacowych, najlepiej w jak najbardziej kompleksowej formie. Obecne potrzeby pracowników wykraczają ponad definicję atrakcyjnego wynagrodzenia. Wynika to bezpośrednio z faktu, że praca nie jest już tylko źródłem dochodu i z założenia powinna przynosić pracownikowi dodatkowe korzyści. Miejsce pracy powinno być przestrzenią w której pracownicy mogą się rozwijać, również pod kątem pasji i zainteresowań. Strefą w której generują i budują relacje z innymi ludźmi. Temu właśnie między innymi mają służyć bonusy pozapłacowe.

W przypadku systemów świadczeń pozapłacowych dominującą zaletą jest jednak ich aspekt ekonomiczny. Dopłata do paliwa czy posiłków, w szybkiej kalkulacji to kilkaset złotych oszczędności dla pracownika. Stanowi to spory ukłon w jego stronę i znacząco wpływa na ogólną motywację i zaangażowanie do pracy oraz przywiązanie do pracodawcy.

Pomimo faktu, że to zarobki są wciąż aspektem decydującym o podjęciu pracy w danym miejscu, to rola jaką zaczynają odgrywać benefity, jest nie do przecenienia. Dlatego też, warto na nie zwracać uwagę, zwłaszcza przy negocjowaniu warunków współpracy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.