Jak wiele wspólnego ma marketing z rekrutacją? Czy wykorzystanie najnowszych trendów marketingowych może zwiększać skuteczność prowadzonych procesów rekrutacyjnych? Oczywiście! Jeśli jeszcze nie wiesz co to jest content marketing i nie wykorzystujesz go w swoich działaniach rekrutacyjnych – to artykuł właśnie dla ciebie.

A jeśli jesteś wprawiony w dystrybuowaniu wiarygodnych i atrakcyjnych treści – sprawdź co jeszcze możesz zrobić by zwiększyć swoją skuteczność!

Rewolucja interesujących treści.

Content marketing to nowy sposób na komunikację z potencjalnym odbiorcą. Bez agresywnego przekazu, bez atakowania komunikatami. To komunikacyjna rewolucja, gdyż odbiorca jest stroną decyzyjną. Dzięki niemu treści mogą zostać promowane, rozprzestrzenione, mogą żyć swoim życiem. Stają się widoczne. To interakcja, w której czytelnik decyduje o wartości danego przekazu. Jeśli uzna go za wiarygodny – osiągnęliśmy sukces! Zainteresowaliśmy naszą grupę docelową, dotarliśmy do planowanego celu i dzięki przygotowanym treścią przekazujemy wartościowe informacje, newsy oraz budujemy wizerunek przyjaznego pracodawcy oraz eksperta. Jak to połączyć z rekrutacją?

Trochę marketingowca w rekruterze. A może coraz więcej?

Odpowiednio zrekrutowani i zmotywowani pracownicy są największą przewagą konkurencyjną firmy, dlatego też działania HR-u pełnią coraz większą rolę strategiczną. Zwiększony zakres obowiązków, poszerzające się kompetencje oraz nowe wyzwania. Gdzie w tym wszystkim content marketing? Relacje kandydat pracodawca coraz bardziej przypominają relacje handlowe, gdyż działają w oparciu o podobne mechanizmy.

Poszukiwanie odpowiedniego kandydata to często polowanie na tych najlepszych, mogących zostać cenną częścią organizacji. Z drugiej strony jest kandydat, który szuka przyjaznego pracodawcy, oferującego interesujące benefity i atrakcyjne warunki zatrudnienia. Wizerunek firmy zaczyna mieć coraz większe znaczenie, dlatego też HR – owcy muszą patrzeć na rekrutację przez pryzmat marketingu. Tworzenie interesujących treści, ciekawych ogłoszeń rekrutacyjnych, redagowanie strony kariery, budowanie komunikatów do potencjalnych kandydatów i tworzenie strategii budującej wizerunek zaufanego pracodawcy. Jak możesz wykorzystać content marketing w rekrutacji?

  1. Ogłoszenia o pracę – pierwszy kontakt kandydata z firmą!

To pierwszy kontakt potencjalnego kandydata z Twoją firmą. Poszukuje pracy, przegląda ogłoszenie. Coś musi sprawić, że zatrzyma się właśnie na Twoim, że będzie chciał dowiedzieć się czegoś więcej o firmie, kulturze organizacyjnej, benefitach. Pokaż się z najlepszej strony. Spraw by ogłoszenie było czytelne, dobrze sformatowane, ciekawe i wyróżniało się spośród innych. Wyjście poza schematy sprawi, że kandydat zwróci uwagę na ofertę i zdecyduje się zaaplikować.

  1. Zakładka Kariera – i tu zaczyna się najważniejsze….

Wizytówka firmy, z którą zapoznają się kandydaci. Zastanów się nad tym co chcesz przekazać potencjalnym kandydatom? Jakie są największe wartości firmy? Co sprawia, że Ty chcesz w niej pracować? Zakładka kariera musi być również czytelna i zawierać wszystkie informacje, których może poszukiwać kandydat: uporządkowane ogłoszenia o pracę, jasny sposób aplikacji, bonusy pozapłacowe, kultura organizacyjna, informacja jak wygląda proces rekrutacji oraz dane kontaktowe.

  1. Social Media – budowanie wizerunku przyjaznego pracodawcy.

Rekrutuj w portalach społecznościowych! Kandydaci mobilni to nowy profil kandydata, który bardzo często korzysta z portali społecznościowych, również podczas poszukiwania pracy. Często nie rozstaje się ze swoim smartfonem, gdyż chce być zawsze dobrze poinformowany. W dodatku bardzo skrupulatnie wybiera treści, profile, blogi, które chce śledzić. Warto więc zachęcać kandydatów ciekawie opracowanymi profilami firmowymi w mediach społecznościowych.

  1. Profile firmowe na portalach.

Social media to nie tylko Facebook, Twitter, Instagram czy Pinterest. Social media oferują nam wiele możliwości dotarcia do określonej grupy odbiorców. Ważne by wybrać odpowiedni kanał komunikacji. W przypadku rekrutacji bardzo ważne są zakładki firm na portalach sprofilowanych pod kątem rozwoju zawodowego, poszukiwania pracy czy nawiązywania kontaktów biznesowych. Nie zapominajmy o Goldenline czy LinkedIn! Kandydat może obserwować nasze profile, czytać o nowych rekrutacjach czy o tym co akurat dzieje się w firmie. To bardzo ważny kanał komunikacji i kształtowania wizerunku.

  1. Aplikacje mobilne – nowy kanał komunikacji!

Skorzystaj z nowych kanałów komunikacyjnych do promowania atrakcyjnych treści! Nastaw się na dialog zrozumiały dla danej grupy odbiorców i przyciągający potencjalnych kandydatów. Bardzo dobrym sposobem jest wykorzystanie dedykowanych aplikacji mobilnych, które pokażą pracodawcę jako nowoczesnego i otwartego na innowacyjne rozwiązania. Takim pracodawcą na pewno zainteresuje się mobilny kandydat, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom będzie mógł aplikować wprost z aplikacji.

  1. Content to nie tylko tekst. Strona www, blogi, artykuły, grafiki, infografiki….

Jak zwiększyć zaangażowanie odbiorców? Co niestandardowego zaoferować czytelnikom? Musimy pamiętać, że content to nie tylko tekst! To wiele innych form przekazu, które są dużo bardziej skuteczne niż artykuł, post czy informacja na stronie. To obrazy, grafiki, filmy, infografiki. O 47% zwiększa się zaangażowanie czytelników na stronie zawierającej obrazy i grafiki. Proste prawda?

  1. Materiały drukowane – czy ktoś to jeszcze czyta?

Choć żyjemy w czasach wirtualnych wiadomości, newsów i informacji, nie zapominajmy o materiałach drukowanych. To również ważny kanał komunikacyjny, a treści jakie w nich przygotowujemy możemy wykorzystać w różny sposób. Przygotowanie raportów, folderów reklamowych czy materiałów wspomagających działania employer brandingowe, to ważny element strategii komunikacyjnej. Odpowiednio przygotowane treści możemy prezentować na targach, konferencjach, wydarzeniach branżowych.

Możliwość komentowania jest wyłączona.