system rekrutacyjny

System rekrutacyjny – co to jest ATS?

Choć co czwarta firma używa już systemu do rekrutacji pracowników, często zdarza się, że klienci nie wiedzą na czym dokładnie polega korzystanie z tego typu oprogramowania i co on zmieni w pracy rekrutera. Co to jest ATS?

ATS (applikant tracking system) to oprogramowanie stworzone do zarządzania procesami rekrutacyjnymi oraz bazą kandydatów. Jego celem jest uporządkowanie procesu rekrutacji i przyspieszenie selekcji pracowników. System rekrutacyjny, który oszczędza czas rekrutera, organizuje jego pracę oraz optymalizuje działania działu HR to system idealny. Główną zaletą takiego systemu jest zbieranie i porządkowanie nadesłanych aplikacji oraz multiposting, czyli publikacja ofert pracy na wielu portalach ogłoszeniowych.

System rekrutacyjny – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Zastanów się, które funkcjonalności są dla ciebie niezbędne

To jest najważniejsza część przed wybraniem systemu, a nawet spotkaniem z firmą oferującą tego typu rozwiązania. Zastanów się wspólnie z zespołem co chciałbyś ulepszyć podczas rekrutacji, które etapy procesu potrzebują usprawnienia i co dla ciebie jest najważniejsze. Funkcjonalności związane z zarządzaniem bazą CV? Sprawna selekcja kandydatów? Zarządzanie wieloma procesami rekrutacyjnymi jednocześnie? Zapoznaj się z ofertą firmy, sprawdź czy oferuje dodatkowe aplikacje, wartościowe usługi, jak wygląda kontakt z klientem.

Nic nie znaczące dodatki

Wiele rozwiązań oferuje funkcjonalności, które niekoniecznie są przydatne podczas procesów rekrutacyjnych. Warto więc zastanowić się czy zbyt duża liczba funkcji w oprogramowaniu jest potrzebna. Z czego korzysta podczas pracy typowy rekruter i na czym najbardziej mu zależy? Na te pytania powinieneś sobie odpowiedzieć, nie patrząc zbytnio na funkcjonalności, które są bardziej ozdobą systemu niż zachęcają do praktycznego wykorzystywania podczas rekrutacji.

Przetestuj rozwiązanie

Sprawdź każdy system rekrutacyjny online, który cię interesuje! Zapewne każda firma oferująca tego typu oprogramowanie daje możliwość darmowego przetestowania produktu. To jest olbrzymia okazja, by zapoznać się z możliwościami technicznymi, interfejsem, dodatkami. Stwórz swój projekt rekrutacyjny i sprawdź każdą funkcję, z jakiej skorzystałbyś podczas rekrutacji. System powinien być prosty i intuicyjny i ważne jest to, by dobrze Ci się z nim pracowało.

Standardy obsługi Klienta

Obsługa klienta w produktach abonamentowych ma bardzo duże znaczenie. Często potrzebujemy pomocy, porady, coś nam nie wychodzi i oczekujemy wsparcia od firmy, która dostarcza oprogramowanie. Sprawdź czy pracownicy firmy dbają o kontakty z klientami, już po zawarciu umowy, czy jest regularny kontakt i czy możesz liczyć na wsparcie w przypadku komplikacji. Podpytaj innych rekruterów, poszukaj opinii na temat firmy. Nie podejmuj pochopnie decyzji.

Nowe trendy w rekrutacji

Tak jak zmieniają się kandydaci i technologie, tak samo powinno zmieniać się oprogramowanie, które obsługuje procesy rekrutacyjne w firmach. Zastosowanie nowych trendów, wykorzystanie potencjału mediów społecznościowych, innowacyjność i nastawienie na zmiany. Jak wygląda oferta social recruitment? Czy są dostępne aplikacje na FB? Czy firma oferuje wiele efektywnych źródeł lub nowych możliwości pozyskania kandydatów? Czy jest dostępna oferta dotycząca przeprowadzania kampanii AdWords? Jakie nowości twoim zdaniem powinien posiadać system rekrutacyjny?

Rozwój systemu oraz elastyczność

Wyjście na przeciw potrzebom klientów, kandydatów oraz połączenie tego z możliwościami jakie przynoszą nowoczesne technologie. Tym się powinien charakteryzować dobry ATS. Sprawdź czy firma, którą jesteś zainteresowany jest innowacyjna, otwarta na zmiany i technologicznie przygotowana do tego, by zapewnić wysoką jakość.Wybierając oprogramowanie związujesz się z nim na dłużej, warto więc przeanalizować wszystkie aspekty. System rekrutacyjny to duża zmiana w dziale rekrutacji i na pewno warto wprowadzić technologie do pracy rekrutera.

Możliwość komentowania jest wyłączona.