Rekrutacja i selekcja pracowników

Rekrutacja i selekcja pracowników – wykorzystaj AdWords!

Zajmujesz się rekrutacją i otrzymujesz określone cele. Pracujesz ciężko, aby dopasować budżet jaki posiadasz do uzyskania konkretnych efektów. Analizujesz źródła, na których publikujesz ogłoszenia i szukasz takich, które zapewnią najlepszy spływ aplikacji, ale nie „zjedzą całego twojego budżetu”. Szukasz nowych rozwiązań, śledzisz trendy i analizujesz. Pewnie słyszałeś o wykorzystaniu kampanii AdWords w rekrutacjach, ale jest to dla ciebie czarna magia. Nie ma problemu! Wprowadzimy twoje rekrutacje w świat marketingowych narzędzi!

Jak stworzyć efektywną kampanię?

Rekrutacja i selekcja pracowników może zakończyć się sukcesem. Jak się za to zabrać? Już doradzamy. Przede wszystkim przygotuj plan.

1. Określenie celu kampanii.

To jest najważniejsze pytanie – jaka konwersja jest naszym celem? Czy chcemy zdobyć dużą ilość aplikacji czy interesuje nas niewielka liczba, ale wartościowych CV? Czy chcemy może pozyskać adresy mailowe potencjalnych kandydatów, by rozbudować bazę lub wykorzystać to w działaniach employer brandindowych? Wszystkie działania zależą od celu. Konfigurację konwersji możemy przeprowadzić bezpośrednio z AdWords lub Google Analytics.

2. Wybranie form reklamowych.

Po pierwsze zobacz jak to robi konkurencja. Po drugie zastanów się jaki masz budżet. Od tego zależy czy na początku zdecydujesz się tylko na reklamę tekstową czy użyjesz zaawansowanej reklamy graficznej. Na początku przygody z AdWords najlepiej rozpocząć od reklamy tekstowej w sieci wyszukiwania. Jest to podstawowa forma reklamy i jeśli konwersja nie będzie nas satysfakcjonowała możemy skorzystać z bardziej zaawansowanych rozwiązań. Po pierwszych próbach zobaczymy czy zaplanowana rekrutacja i selekcja pracowników postępuje zgodnie z założonym planem.

Dodatkowe informacje na temat różnych form reklamy i wymagań technicznych znajdziemy na  Centrum Pomocy AdWords. Warto skorzystać!

3. Określenie budżetów dziennych i stawek CPC

Przy planowaniu budżetu będziemy określać stawki dzienne i miesięczne. Większym problemem jest określenie stawek kosztu kliknięcia, ale tutaj również otrzymamy pomoc. Warto skorzystać z Planera Słów Kluczowych, dzięki któremu przeprowadzimy estymację ruchu, wyświetleń oraz kosztów kliknięcia. Aby sprawdzić czy wybraliśmy odpowiednie stawki warto przeprowadzić test przygotowanej kampanii. To pokaże nam realne stawki CPC jakie zostaną przypisane do wybranych słów kluczowych. Będziemy mogli również porównać nasze wyniki z konkurencją wykorzystują narzędzie statystyki aukcji.

Jak nie zrujnować swojego budżetu? Przede wszystkim mądre planowanie, analiza i bieżące monitorowanie kampanii. Odpowiednie ustalenie słów kluczowych sprawi, że kampania będzie realizowana efektywnie i zgodnie z prognozami kosztowymi. Potrzebna jest cierpliwość!

4. Przygotowanie i optymalizacja kampanii

Po pierwsze wybierzmy rekrutacje, które są dla nas najważniejsze. Po drugie stwórzmy do każdej z nich grupę reklamową (tzw. AdGroup). Po trzecie do każdej z grup przygotujmy trzy różne przekazy reklamowe. Dlaczego trzy? Tak będzie szybciej, skuteczniej i efektywniej. Możemy szybko reagować, efektywniej monitorować i skutecznie osiągać cele. Zbyt duża liczba przygotowanych reklam może wprowadzić chaos w naszej kampanii, tym bardziej, że jesteśmy w tym temacie początkujący. Obserwujemy poziom konwersji i wykluczamy kampanie, które nie są efektywne!

Przechodzimy teraz do kluczowej kwestii – słowa kluczowe. Najlepiej by były różnorodne i pochodziły z trzech grup: frazy bezpośrednio związane z marką, frazy średniego ogona (mid-tail) oraz frazy długiego ogona (long-tail).

Przykład dla stanowiska Magazynier:

Praca magazynier Opole

Praca magazynier z obsługą wózka widłowego Opole

Praca magazynier z obsługą wózka widłowego z językiem niemieckim Opole

Wybranie odpowiednich słów kluczowych jest bardzo ważne. Nieumiejętne wybranie słów może spowodować dużo śmieciowego ruchu oraz szybkie wykorzystanie budżetu, bez osiągnięcia oczekiwanej konwersji.

5. Badanie efektywności

Kampanie AdWords to ciągła obserwacja i analiza wyników. Nieefektywne kampanie zastępujmy wydajniejszymi, mierzmy konwersję i obserwujmy. Na pewno przydatne będzie narzędzie Google Analytics, które pomoże nam określić efektywność naszych kampanii. W przypadku kiedy kampania spełnia nasze oczekiwania zastanówmy się nad zwiększeniem inwestycji, by konwersja była jeszcze większa. Więcej ciekawych wskazówek już wkrótce. Powodzenia!


*Pomoc słownikowa dla rekruterów 🙂

CTR (ang. click through rate) – współczynnik klikalności w reklamę. Termin używany w reklamie internetowej oznaczający stosunek między liczbą kliknięć a wyświetleniami reklamy.

CPC (ang. cost per click) – współczynnik efektywności reklamy, który jest liczony jako stosunek kosztów włożonych w emisję reklamy do liczby kliknięć w daną reklamę.

Konwersja – to działanie, które jest oczekiwaną przez ciebie akcją ze strony klienta bądź potencjalnego kandydata. Konwersja ma miejsce, gdy ktoś kliknie Twoją reklamę, a następnie wykona czynność w np. zostawi e-mail lub wyśle swoje CV.

Możliwość komentowania jest wyłączona.