narzędzia rekrutacyjne

Narzędzia rekrutacyjne, które zmieniają HR.

To jakie znaczenie w naszym życiu mają media społecznościowe nikomu nie trzeba wyjaśniać. Potrzeba socjalizacji w cyfrowym świecie wpływa na każdy aspekt naszego życia. Również na poszukiwanie i znalezienie pracy. Czasem praca sama nas znajduje, właśnie dzięki mediom społecznościowym.

92% rekruterów już korzysta, lub planuje korzystać z serwisów społecznościowych w procesach rekrutacyjnych*

To nie żadna tajemnica, ani też żadne odkrycie. Otwarcie się na nowe kanały komunikacyjne jest wyjściem na przeciw potrzebom nowych kandydatów oraz sposobem na szybkie zakończenie kluczowego procesu rekrutacyjnego i znalezienie osób o określonych kompetencjach. Social recruitment czyli rekrutacja w mediach społecznościowych to wykorzystanie ogromnego potencjału społeczności zintegrowanych wokół interesujących daną grupę treści. Okazuje się, że są to doskonałe narzędzia rekrutacyjne pozwalające z powodzeniem zatrudnić odpowiedniego kandydata:

73% z nich z powodzeniem zatrudniło pracownika pozyskanego w ten sposób**

Jak wykorzystać potencjał social media w rekrutacji?

Społeczności to kontakty, powiązania, kręgi, znajomości, polubienia, grupy fanpage. A w nich ludzie, którzy prezentują swoje doświadczenie, poszukują branżowych kontaktów, angażują się w networking lub po prostu korzystają z możliwości danego portalu społecznościowego czerpiąc z tego przyjemność. Tysiące możliwości i sposobów, które można wykorzystać jako narzędzia rekrutacyjne.

Firmowy profil na portalu

Jest to najbardziej popularna forma aktywności marek na portalach społecznościowych. Profil firmowy można założyć na LinkedIn, Goldenline, Facebooku czy Pintereście. Wszystko zależy od tego jaki mamy pomysł, jaki chcemy umieszczać tam content oraz w jaki sposób angażować potencjalnych kandydatów. W planowaniu działań na profilach firmowych na pewno pomoże dział marketingu, który doradzi rozwiązania i pomoże przygotować strategię czy harmonogram publikacji. Tak opracowane narzędzia rekrutacyjne spełnią swoją funkcję.

Wiele firm decyduje się na prowadzenie działań wizerunkowych związanych z marką pracodawcy na profilu firmowym, nie tworząc osobnych dedykowanych fanpage’y w przypadku Facebooka. Osobna strona kariery to rozwiązanie skierowane raczej do dużych, rozpoznawalnych marek, które mogą sobie pozwolić na wielokanałową komunikację.

Specjalistyczne grupy branżowe jako narzędzia hr!

Stworzenie grupy zrzeszającej specjalistów z wybranych branż. Takie grupy tworzą się często samoistnie, z potrzeby kontaktu z innymi specjalistami, wymiany doświadczeń czy zwykłych rozmowach o nowych trendach. Stworzenie takiej społeczności oraz jej umiejętne moderowanie sprawi, że uzyskamy łatwy dostęp do grupy osób posiadających poszukiwane kompetencje, dzięki czemu będziemy mogli nawiązać kontakt z wybranymi kandydatami. Grupy branżowe sprawdzą się zwłaszcza w przypadku firm prowadzących rekrutacje stałe np. spawaczy czy handlowców.

Zaawansowane wyszukiwanie kandydatów

Wśród kandydatów można wyróżnić osoby, które aktywnie szukają pracy. Przeglądają ogłoszenia, regularnie odwiedzają portale ogłoszeniowe oraz strony karier pracodawców w poszukiwaniu odpowiednich ofert pracy. Taki kandydat jest aktywny w mediach społecznościowych i bardzo łatwo go zaangażować.

Drugim typem kandydata jest kandydat pasywny, który posiada zatrudnienie i nie jest zainteresowany zmianą pracy. Jednakże kontakt z rekruterem, propozycja pracy od marki znanej i poważanej w jego branży lub po prostu bardzo atrakcyjne wynagrodzenie mogą sprawić, że zdecyduje się na zmianę pracy. Jakie narzędzia hr wybrać, by zrekrutować takiego kandydata? W takim przypadku rekruter musi się dużo bardziej postarać, aby zainteresować takiego kandydata ofertą pracy. Przede wszystkim najpierw trzeba go odnaleźć.

Portale takie jak LinkedIn czy Goldenline oferują rekruterom zaawansowane możliwości poszukiwania kandydatów:

  • tworzenie sprofilowanych ogłoszeń
  • korzystanie z zaawansowanej wyszukiwarki kandydatów
  • spersonalizowany mailing
  • wykorzystanie grup tematycznych
Promocja Twoich ofert pracy

Ogłoszenia o pracę to nadal ważny element procesu rekrutacyjnego. By osiągnąć zamierzone rezultaty nie możemy posiłkować się tylko nimi, ale ich wygląd, treść dostosowana do kandydata, czytelność i zawarte dane, powinny zachęcić kandydatów do aplikowania. Nie zapominajmy o podstawowych narzędziach rekrutacyjnych, ale rozglądajmy się też za bardziej zaawansowanymi. Jak i gdzie eksponować oferty pracy? Na pewno na firmowej stronie kariery, efektywnych portalach pracy oraz na portalach społecznościowych. Mamy taką możliwość na LinkedIn oraz Goldenline.

Również na Facebooku będziemy mogli prezentować swoje oferty pracy. Warto to zrobić w przemyślany sposób i zainstalować aplikację, która będzie będzie automatycznie publikowała oferty pracy zamieszczone w zakładce kariera na Twojej stronie www, a my nie będziemy spamować ofertami na firmowym profilu. Na Facebooku powstanie miejsce OFERTY PRACY, gdzie kandydat będzie mógł przeglądać wszystkie oferty. Jeśli któraś z nich go zainteresuje, zostanie przekierowany do formularza aplikacyjnego.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest tworzenie własnej bazy CV, do której od razu trafiają kandydaci po zaaplikowaniu. Proces rekrutacyjny jest uporządkowany i wszystkie dokumenty aplikacyjne są w jednym miejscu, to wszystko dzięki systemowi ATS, który jest zintegrowany z aplikacją. Portale społecznościowe, w tym Facebook to idealne narzędzia rekrutacyjne!

 

*,** badania firmy Jobvite

Możliwość komentowania jest wyłączona.